Strona główna

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi wytycznych oraz informacji jak należy rozumieć zapowiedź wdrożenia III etapu nowej sportowej rzeczywistości (wejdzie w życie od 18 maja br.) Ministerstwo Sportu publikuje zestawienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Ministerstwo sportu 1

 

PODSTAWĄ PRAWNĄ NA TYM ETAPIE BĘDZIE ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW W SPRAWIE USTANOWIENIA OKREŚLONYCH OGRANICZEŃ, NAKAZÓW I ZAKAZÓW W ZWIĄZKU Z WYSTĄPIENIEM STANU EPIDEMII. AKT PRAWNY JEST OBECNIE PROCEDOWANY.

Wszystkie pytania i odpowiedzi dotyczące różnych dyscyplin sportowych (proszę o kliknięcie tutaj)

Poniżej niektóre spośród 48 pytań i odpowiedzi, te dotyczące piłki nożnej.

5. Czy można podzielić boisko piłkarskie na 4 części z zachowaniem limitu ćwiczących przebywających na boisku (8 zawodników na części, a łącznie 32 łącznie)?
Dopuszczany jest jedynie podział pełnowymiarowego boiska piłkarskiego na 2 części.

27. Czy wskazane limity osób dotyczą tylko samego boiska czy także terenu wokół niego, np strefy za bramkami/za linią boiska?
Limity odnoszą się do całego obiektu.

29. Ilu ćwiczących może przebywać na pełnowymiarowej płycie piłkarskiej, która nie ma podziału?
W przypadku pełnowymiarowych boisk piłkarskich limit osób to 22 osoby oraz 4 trenerów.

30. Ilu ćwiczących może przebywać na połowie boiska piłkarskiego w przypadku jego podziału na dwie części?
W przypadku podziału pełnowymiarowego boiska piłkarskiego na każdej połowie w tym samym momencie może przebywać 16 osób + 3 trenerów. Przy podziale pełnowymiarowego boiska należy zachować 5-metrową strefę buforową.

38. Czy w moim mieście zostaną otwarte hale i sale sportowe? Pomimo zapowiedzi rządu w moim mieście 4 maja nie otwarto Orlików.
Wprowadzane regulacje dają prawo, a nie narzucają obowiązku otwierania obiektów przez podmioty nimi administrujące.

41. Czy można podzielić na sektory pełnowymiarowy stadion lekkoatletyczny z boiskiem do piłki nożnej - osobno grupa na skoczni, rzutni, bieżni po jednej i drugiej stronie oraz na płycie trawiastej? Ile osób może korzystać z takiego obiektu?
Stadion lekkoatletyczny traktuje się jako jeden obiekt sportowy, dlatego maksymalnie może przebywać na nim 14 osób + trener.

42. Czy w przypadku obiektu wielofunkcyjnego, w skład którego wchodzi boisko pełnowymiarowe do piłki nożnej oraz skatepark limity korzystających dotyczą oddzielnie boiska i skateparku?
W tym przypadku ograniczenie liczby osób dotyczy każdego z obiektów oddzielnie.

43. Kiedy możliwe będzie przeprowadzenie imprez biegowych lub kolarskich?
Imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności będą mogły być organizowane po wprowadzeniu IV etapu „odmrażania” sportu.
Ze względu na panującą sytuację związaną z ogłoszonym stanem epidemii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która jest na bieżąco monitorowana oraz analizowana, na chwilę obecną nie można stwierdzić kiedy nastąpią zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w tym zakresie. Związane jest to z szeregiem czynników wpływających na podejmowane decyzje, które w sposób dynamiczny zmieniają się każdego dnia.

44. Czy Orliki są otwarte dla stowarzyszeń i fundacji czy dla wszystkich chętnych?
Obiekty tego typu są ogólnodostępne. Natomiast podmiot zarządzający obiektem powinien zapewnić warunki do przestrzegania wytycznych zawartych w rozporządzeniu.

47. Co z zajęciami grupowymi na otwartej przestrzeni np. w parku? Czy mogę zorganizować trening dla chętnych na terenach poza obiektem sportowym? Jaki jest wówczas limit osób? Czy dozwolone będą amatorskie treningi biegowe/kolarskie do 14 osób w terenie?
Zorganizowanie grupowych treningów na otwartej przestrzeni, poza obiektami wymienionymi w rozporządzeniu, nie jest możliwe.

www.gov.pl/web/sport