Strona główna

Piłkarskie Turnieje Wolności powróciły na dobre! Za nami pierwszy weekend z wielkimi sportowymi emocjami i fantastyczną oprawą. W sobotę 10 września zainaugurowaliśmy sezon turniejem w Tomaszowie Lubelskim, a dzień później byliśmy już na drugim turnieju w Izbicy. Zapraszamy do lektury artykułu podsumowującego pierwszy weekend zmagań eliminacyjnych do Finałowego Turnieju Wolności.

Pierwszy weekend zmagań eliminacyjnych stał pod znakiem intensywnych opadów deszczu, ale mimo to oba turnieje zostały rozegrane bardzo sprawnie, a sportowe emocje skutecznie rozgrzewały wszystkich uczestników oraz kibiców.

Na starcie turnieju w Tomaszowie Lubelskim zameldowało się 13 drużyn, które zostały rozlosowane do 4 grup. W grupie A zdecydowanym liderem okazała się ekipa Gaudium Zamość, która wysoko pokonała każdego z przeciwników nie tracąc przy tym ani jednej bramki. Za ich plecami uplasował się zespół Huczwy Tyszowce, który z trzema punktami na koncie również uzyskał awans do ćwierćfinału. Stawkę zamknęła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Łaszczówce.

W grupie B już po dwóch meczach swój udział w turnieju zakończyła druga drużyna Tomasovii, która musiała uznać  wyższość mocniejszych przeciwników, czyli Unii Hrubieszów i Gaudium II. Grupę wygrali ci drudzy, którzy podobnie jak pierwszy zespół zgarnęli komplet punktów i zameldowali się w fazie pucharowej. Unia Hrubieszów z dorobkiem trzech punktów również mogła się szykować do kolejnego meczu w ćwierćfinale.

Grupa C, w której spotkały się 4 zespoły została zdominowana przez drużynę GKS Pogoń Łaszczówka. Komplet punktów w trzech meczach tego zespołu i awans do kolejnej fazy został wywalczony całkiem zasłużenie. Drugie miejsce dla Tomasovii po nieznacznej porażce z Pogonią i wyraźnych wygranych z resztą stawki. Po fazie grupowej z turniejem pożegnały się SP Podhorce i LKS Orkan Bełżec.

W grupie D spotkały się drużyny dziewcząt. Najlepsza w tej stawce okazała się ekipa z Gminy Dołhobyczów, drugie miejsce dla SP Podhorce, a trzecie dla Orlika Łaszczówka.

W przerwie między meczami serwowany był pyszny poczęstunek oraz przeprowadzone zostały zabawy dla dzieci. Gościem specjalnym podczas tego weekendu był znany TikToker //www.tiktok.com/@qesek_" style="box-sizing: border-box; color: rgb(66, 139, 202); text-decoration-line: none;">Qesek

W ćwierćfinałach wyraźne zwycięstwa odnotowały Gaudium Zamość, Pogoń Łaszczówka oraz Tomasovia Tomaszów Lubelski. Najbardziej wyrównane było starcie drugiej ekipy Gaudium z Huczwą Tyszowce, w którym padł wynik 2:1 dla zespoły Huczwy.

Mecze półfinałowe zakończyły się takim samym wynikiem, bowiem na obu boiskach zwycięskie drużyny strzeliły po trzy bramki i straciły tylko po jednej. Do finału awansowały więc Gaudium Zamość i Pogoń Łaszczówka, a w meczu o III miejsce miały się spotkać Tomasovia oraz Huczwa.

Ostatnie mecze były bardzo zacięte i dostarczyły dużej dawki emocji każdemu z uczestników turnieju. III miejsce i przepustkę do Finałowego Turnieju Wolności w Zamościu zdobyła drużyna Tomasovii po wygranej 4:1 z Huczwą Tyszowce. Natomiast w wielkim finale, który trzymał w napięciu do niemalże ostatnich sekund DKS Gaudium Zamość pokonał ekipę Pogoni Łaszczówka 2:1 i zgarnął główną nagrodę. Warto wspomnieć, że aż 19 bramek dla zwycięzców w całym turnieju zdobył najlepszy strzelec, czyli Aleksander Król – gratulujemy!

Przechodzimy teraz do fazy grupowej drugiego turnieju w Izbicy. W grupie A do ćwierćfinału awans wywalczyły UKS Jedynka Krasnystaw 2012 oraz gospodarze czyli SP Izbica. Na tym etapie swój udział w zawodach zakończyła Gmina Siennica Różana 2013.

W grupie B pierwsze miejsce i 6 punktów zdobyła Szkoła Siennica Nadolna. Za plecami liderów fazę grupową zakończyli Gmina Siennica Różana 2012 (2. miejsce) oraz Orły Orłów Drewniany (3. miejsce).

Grupa C została zdominowana przez ekipę Kłosa Chełm. Dwa wysokie zwycięstwa i pewny awans do ćwierćfinały zdawały się być tylko formalnością dla młodych zawodników z Chełma. Na drugie miejsce wskoczyła natomiast Jedynka Krasnystaw 2013/2014. Turniej na fazie grupowej zakończyła Szkoła Podstawowa w Tarzyniechach.

Zmagania w grupie D zdecydowanie wygrała Omega Stary Zamość. Najwyższy bilans bramkowy ze wszystkich drużyn kazał sugerować, że mamy do czynienia z faworytem do zwycięstwa w całym turnieju. Drugie miejsce zajęła SP Tarnogóra Kolonia, a trzecie UKS Wigor.

Ćwierćfinały przyniosły jednak nieoczekiwane rozstrzygnięcia. Pokaz siły zaprezentował Kłos Chełm, który wygrał swój mecz aż 11:0. Niespodziewanie z turnieju odpadła ekipa Omegi Stary Zamość – lepsza w bezpośrednim starciu okazała się Jedynka Krasnystaw 2013/2014. Stawkę półfinalistów uzupełniły jeszcze SP Izbica i Jedynka Krasnystaw 2012.

W pierwszym półfinale Kłos Chełm pokonał ekipę SP Izbica 3:0. Był to bardzo ciekawy mecz, jednak gospodarzom ostatecznie niewiele zabrakło, aby zagrać w wielkim finale. Natomiast w bratobójczym starciu dwóch drużyn Jedynki Krasnystaw dzięki odrobinie większemu doświadczeniu finał zagwarantował sobie rocznik 2012, a rocznik 2013/2014 czekał od razu mecz o brązowy medal.

W meczu o III miejsce mimo dzielnej i ambitnej postawy po raz kolejny SP Izbica była minimalnie słabsza od młodych graczy Jedynki. Jednak postawa gospodarzy na tyle zaimponowała organizatorom, że ci postanowili wręczyć całej drużynie nagrodę Fair Play. Natomiast w wielkim finale równych nie miała sobie drużyna Kłosa Chełm, która wygrała aż 5:0 i przypieczętowała swój wielki sukces w tym turnieju. Zawodnicy w zielono-żółtych strojach zgarnęli również obie nagrody indywidualne. Największą armatą turnieju został Szymon Gawrzak z 8 golami na koncie, a najlepszym bramkarzem – Dominik Koniuszewski, który przez cały turniej tylko raz musiał wyciągać piłkę z siatki!

Tak oto zakończyły się pierwsze Piłkarskie Turnieje Wolności w 2022 roku. Sportowa karuzela z atrakcjami dla najmłodszych powróci w najbliższy weekend – już 17 września w Parczewie i 18 września w Łomazach. Bądźcie tam razem z nami.

Wyniki turnieju w Tomaszowie Lubelskim – POBIERZ

Wyniki turnieju w Izbicy – POBIERZ

GALERIA ZDJĘĆ:

TOMASZÓW LUBELSKI > LINK

IZBICA > LINK

Materiał opracowany przez Biuro Prasowe Lubelskiego Związku Piłki Nożnej /red. Hubert Gotowała